Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Blog

28.06.2019

Historyjki dla dzieci

Historyjki dla dzieci

Dzieci, zarówno najmłodsze, jak i te trochę starsze, uwielbiają wszelkiego typu historyjki, opowieści i legendy. Opowiedziana przez rodzica historia na dobranoc każdemu maluchowi daje wiele radości.

 

Dlaczego warto opowiadać dziecku historyjki?

Historyjki dla dzieci mają wiele zalet, pełnią funkcję edukacyjną, terapeutyczną i relaksacyjną, sprawiają, że maluch lepiej rozumie świat i potrafi odróżnić dobro od zła. Dlaczego jeszcze warto opowiadać dzieciom bajki i historyjki?

Pomagają przezwyciężyć lęk

Historyjki dla dzieci są dużą pomocą, kiedy maluch czegoś się boi, na przykład, gdy obawia się wizyty u dentysty. W takiej sytuacji możemy opowiedzieć naszej pociesze o tym, jak to jego ulubiony bohater również bał się stomatologa, ale dzielnie poradził sobie ze swoim strachem. Dzięki temu malec oswoi się z myślą o wizycie w gabinecie i lepiej się do niej przygotuje.

Pomagają zbudować więź między dzieckiem i rodzicem

Już sam fakt, że wygospodarowaliśmy czas na opowiedzenie dziecku historyjki jest bardzo ważny i sprawia, że maluch czuje się ważny i wyjątkowy. Co więcej, podczas opowiadania bajki możemy przytulić dziecko i okazać mu czułość, na którą podczas codziennych obowiązków często brakuje czasu.

Pomagają zrozumieć trudne tematy

Dzięki historyjkom możemy pomóc maluchowi zrozumieć trudne sytuacje, na przykład takie, jak śmierć bliskiej osoby, rozwód lub separacja rodziców. Problemy przeniesione w bajkowy świat są dla malucha bardziej zrozumiałe.

Pomaga odróżnić dobro od zła

Dzięki historyjkom możemy pokazać maluchowi wzorce zachowań, w ciekawy sposób przedstawić, jakie postępowanie zasługuje na pochwałę, a jakie na naganę. Odpowiednio przygotowane historyjki pomogą dziecku zrozumieć, że zawsze warto być uczciwym i pomagać innym.

Pocieszenie

Gdy nasz maluch boryka się z problemami, z pomocą również może przyjść ciekawa historyjka. Za pomocą opowieści możemy pokazać dziecku, że inni również walczą z różnego typu trudnościami i mają gorsze dni. Opowieść o tym, jak dzielny bohater również był smutny z pewnością podniesie malca na duchu.

Historia dla dzieci ‒ o czym warto pamiętać

Gdy już wygospodarujemy czas, aby opowiedzieć naszemu dziecku historyjkę, zadbajmy o to, by był ciekawa. Na jakie kwestie w szczególności powinniśmy zwrócić uwagę?

Ciekawe tło ‒ zadbajmy o to, by akcja naszej historyjki dla dziecka rozgrywała się w ciekawym miejscu, na przykład w zaczarowanym lesie, w pięknym pałacu, w przytulnej chatce itd.

Dzielni bohaterowie ‒ oczywiście, w naszej historyjce nie może zabraknąć dzielnych bohaterów, najlepiej takich, którzy z jakiś powodów są bliscy dla naszego dziecka.


Personifikacje ‒ w naszej opowieści mogą też pojawić się zwierzęta mówiące ludzkim głosem, zaczarowane przedmioty, latający dywan i tak dalej, wszystko zależy od naszej wyobraźni.
Aksjologia ‒ pamiętajmy o tym, że w naszych historyjkach dobro zawsze powinno wygrywać.

Podsumowanie

Poświęcając czas na opowiedzenie maluchowi historyjki nie tylko pokazujemy dziecku, jak ważne jest dla nas, dzięki fajnej bajce maluch poszerzy horyzonty, nauczy się nowych rzeczy i lepiej poradzi sobie z trudnościami. Pamiętajmy jednak, aby nasze historyjki były różnorodne i ciekawe.

Powodzenia!

Rozpocznij
Stwórz pierwszą bajkę!
Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.
Witaj w krainie Elfi Bajka
Dołącz do rodziny Elfi Bajka i odbierz rabat 30% na swoją pierwszą bajkę
Niepoprawny adres email.
Ups! Twój adres jest już w naszej bazie.
Przepraszamy, wystąpił błąd.
Odebrało już 342097 osób
Już prawie gotowe...
Podaj nam swoje imię
Przepisz wynik działania: 3 + 6
Sprawdź swojego maila aby odebrać elfowy rabat