Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Blog

28.06.2019

Ciekawe opowiadania dla dzieci

Warto usiąść z maluchem i przeczytać mu ciekawe opowiadanie. Fabuła takich utworów nie należy do skomplikowanych ‒ najczęściej pojawia się tylko jeden wątek, a akcja rozgrywa się dość szybko. Wszystko to sprawia, że opowiadania są dość krótkie oraz przyjemne w odbiorze, z pewnością spodobają się najmłodszym czytelnikom.

Opowiadanie dla dziecka ‒ różnorodna tematyka

Opowiadania dla dzieci mogą dotyczyć wielu tematów, zarówno tych zaczerpniętych z życia codziennego, na przykład dbania o porządek w pokoju, dokładnego mycia zębów czy sumiennego odrabiania lekcji, jak również tych poważnych, na przykład śmierci bliskiej osoby. Wybierać możemy między opowiadaniami z morałem, opowiadaniami na dobranoc czy te tymi, które spełniają funkcję edukacyjną.

Opowieści dla dzieci

Wybór opowiadań dla dzieci jest dość duży. Poniżej przedstawiamy, kilka wartych uwagi tytułów.

Kruk i lis

Opowieść dla dzieci inspirowana bajką Ezopa. W opowiadaniu występują tylko dwie postaci ‒ sprytny lis i kruk. Lis podstępem zdobywa jedzenie kruka ‒ kawałek sera. Jaki plan miał lis i w jaki sposób go zrealizował? Warto przeczytać!

Drwal o dobrym sercu


Opowieść o drwalu, który miał bardzo dobre serce z pewnością spodoba się niejednemu maluchowi. Gdy tytułowy drwal wybrał się do lasu, spotkało go coś absolutnie wyjątkowego ‒ drzewa, które już miał ściąć, zaczęły błagać mężczyznę o życie. Drwal szczędził drzewa, ale nie miał jak ogrzać swojej chaty. Gdy siedział strapiony, pojawiła się przed nim dziwna postać. Co było dalej? Zachęcamy do lektury.

O rybaku i złotej rybce

Opowieść o ubogim, dobrym rybaku, jego chciwej żonie i złotej rybce to kolejna warta uwagi propozycja. Pewnego dnia rybak złowił cudowną rybkę. Rybak błagała, aby rybak, w zamian za spełnienie trzech, życzeń zwrócił jej wolność. Poczciwy, skromny mężczyzna nie miał dużych wymagań, co innego jego żona.

Stoliczku nakryj się!

Pewien młodzieniec otrzymuje od stolarza, u którego pobierał naukę, stolik. Stolik z pozoru niczym nie różni się od zwyczajnych mebli, oczywiście z pozoru, bo gdy ktoś wypowie słowa stoliczku nakryj się na stoliku pojawiają się różne pyszności. Co z tego wszystkiego wyniknie?

O kreciku Zdzisiu

W opowieści poznajemy krecika, który ma chore nogi. Gdy inne zwierzęta wspaniale się bawią, krecik może tylko siedzieć i patrzeć. Pewnego dnia mądra sowa opowiada krecikowi o lekarzu, który może mu pomóc. Mimo tego, że lekarz mieszka daleko, krecik decyduje się wyruszyć na wielkie poszukiwania. Wspaniałe opowiadanie dla najmłodszych!


O żółwiu i zającu

Ciekawym opowiadaniem na dobranoc jest O żółwiu i zającu, przeczytamy tutaj o wyścigu, w którym biorą udział tytułowe zwierzęta. Kto wygra wielki wyścig? Wynik jest zaskakujący!


Inne opowieści dla dzieci

Polecamy również szereg innych opowiadań, bajek, legend dla dzieci. Na na wspólną lekturę można wygospodarować czas o dowolnej porze dnia, na przykład przed snem. Wśród wartych uwagi tytułów znajdują się takie, jak Parobek Jędrek i zła Maryna, Studnia trzech braci, O dwóch robaczkach, Czarcie pole, O trzech świnkach, Kot Zefir i skarby przyrody i wiele innych.


Dlaczego warto czytać dzieciom opowiadania?

Powodów, dla których warto czytać opowiadania dzieciom jest wiele, przede wszystkim wspólna lektura to sposób na spędzenie czasu i budowanie więzi między maluchem a rodzicem. Co więcej, gdy dziecko słucha, jak czytamy poszerza słownictwo, rozwija wyobraźnię i kreatywność, staje się bardziej ciekawe świata oraz uczy się nowych rzeczy.

Podsumowanie

Ciekawe opowiadania dla dzieci można znaleźć w internecie, jak również w stacjonarnych sklepach i księgarniach. Warto poświęcić przynajmniej 20 minut dziennie i przeczytać maluchowi na przykład opowiadanie na dobranoc. Nasz maluch z pewnością to doceni.

Rozpocznij
Stwórz pierwszą bajkę!
Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.
Witaj w krainie Elfi Bajka
Dołącz do rodziny Elfi Bajka i odbierz rabat 30% na swoją pierwszą bajkę
Niepoprawny adres email.
Ups! Twój adres jest już w naszej bazie.
Przepraszamy, wystąpił błąd.
Odebrało już 342097 osób
Już prawie gotowe...
Podaj nam swoje imię
Przepisz wynik działania: 4 + 6
Sprawdź swojego maila aby odebrać elfowy rabat